2019 m. spalio 26 - 27 d.

Straipsniai

Apie a cappella muzikos festivalį - konkursą ,,DAINUOJU ŠIRDIMI SAU IR TAU" 2019 m.

Šį savaitgalį turėjome nepakartojamų potyrių muzikos srityje. Nuslūgus emocijoms ir įtampai, noriu papasakoti jums, mieli kultūros puoselėtojai ir mylėtojai, apie įspūdžius ir patį renginį. Trumpai, nuo ko viskas prasidėjo: klausantis muzikos ir dainų, dažnai yra girdimas sintetinis, kompiuterizuotas įrašas, o nuvykus į koncertų sales muzikos grupės ir solistai neretai naudoja muzikos fonogramas. Nebelieka tiesioginio ryšio su klausytojais, įdedama mažai nuoširdžių jausmų ir darbo. Šių dienų pasaulyje mažai tikrumo. Nebūtina būti talentingam ir turinčiam gerą balsą, norint išgauti gražius dainos garsus, ritmiką ir spalvas, nes yra sukurtos garso apdorojimo programos, kuriomis galima išgauti norimus garsus ir balsus. Dažnai girdime žmonių, išėjusių iš koncertų salių, nusiskundimus, kad viskas tėra šou lygmenyje, nebėra likę gyvo garso ir jausmo. Taigi mes pasiūlėme alternatyvą tikrosios ir profesionaliosios muzikos mylėtojams, gerbėjams ir profesionalams – a cappella žanro muzikos festivalį – konkursą. Šis žanras nėra plačiai naudojamas visuomenėje, nes, kaip žinia, tai nėra įkandama visiems. Bet tuo pačiu, tik šio žanro dėka, yra atskleidžiami tikrieji talentai, priverčiantys klausytoją aikčioti ir norėti išgirsti daugiau. Tai muzika, kuomet yra randamas tiesioginis ryšys su klausytojais, paliečiant jų širdis, nes balsas – tyriausias ir tikriausias muzikos instrumentas. Taigi buvo nuostabu ir širdy gera visus susirinkusius pasveikinti atvykusius į a cappella muzikos festivalį – konkursą ,,DAINUOJU ŠIRDIMI SAU IR TAU“.

Šiame konkurse dalyvavo vokaliniai ansambliai ir solistai iš visos Lietuvos: Alytaus, Šilutės, Jonavos, Marijampolės, Šakių rajono. Dalyviai atliko po 2 dainas; daugeliui kolektyvų dainuoti a cappella buvo tikras iššūkis, tačiau sveikintina jų drąsa ir ryžtas. Tikriausiai nesuklysiu parašydama, kad tokio tipo renginys – vienintelis ir pirmasis Lietuvoje, todėl įtampos buvo ne tik dalyviams, bet ir renginio organizatoriams. O kur dar kompetentinga komisija: LMTA dainavimo katedros koncertmeisterė – asistentė, Vilniaus kolegijos scenos meno katedros lektorė – Nijolė Baranauskaitė, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos mokytoja metodininkė, dainininkė Raimonda Janutėnaitė, Šakių rajono meno mokyklos solinio ir chorinio dainavimo mokytoja – Džordana Gurskytė ir Sintautų kultūros centro moterų vokalinio ansamblio ,,Mozaika“, turinčio aukščiausią kategoriją, vadovas bei Šakių kc choro Lituanica“ vadovas, mūsų visų mylimas ir gerbiamas – Deividas Kerevičius – puikiai ir teisingai atliko savo darbą, diskutavo ir ieškojo bendro sutarimo dalyvių atžvilgiu. Renginio dalyvius ir žiūrovus savo buvimu pagerbė LR seimo narė Irena Haase bei Šakių rajono savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Aurelija Papievienė.

Taigi pirmasis į sceną žengė Šakių kultūros centro Briedžių laisvalaikio salės moterų vokalinis ansamblis ,,Gija”(vad. A. Grigaitienė). Ansamblis atliko lietuvių liaudies dainas, po to žiūrovai aikčiojo nuo Kudirkos Naumiesčio kultūros centro mišraus vokalinio kvarteto bei mišraus vokalinio ansamblio ,,Momentas” (vad. A. Ubartaitė) atliktų kūrinių, ašarą braukė per moterų vokalinio ansamblio ,,LYRA” iš Alytaus (vad. E. Pocienė), bei Šilutės kultūros ir pramogų centro mišraus vokalinio ansamblio ,,Mingė” (vad. R. Jokubaitytė) pasirodymus. Tačiau tikriausiai visus labiausiai nustebino ir daugiausiai šypsotis vertė Marijampolės kultūros centro vokalinis ansamblis ,,SAVITO” (vad. A. Burbulienė) ir Jonavos kultūros centro moterų vokalinis ansamblis ,,Presto” (vad. S. Maslauskaitė). Solo grupėje konkursinius numerius atliko Saimonas Palkauskas iš Gelgaudiškio, Šakių kc solistė Asta Grigaitienė ir Kudikros Naumiesčio kultūros centro solistė Aušra Ubartaitė. O aš, stebėdama  iš už kulisų, kaip dalyviai jaudinasi prieš lipdami į sceną ir kaip stengiasi savo atliekamomis dainomis suvirpinti klausytojų širdis, tyliai džiaugiausi, didžiavausi ir ašarą nubraukiau. Įspūdis didžiulis. Petraukos metu, į sceną žengė profesionalus vokalinis ansamblis ,,INMEZZO“. Žiūrovai liko sužavėti, visa salė kartu dainavo, plojo ir dar ilgai nesiskirstė. Dažno klausytojo, parimusio kėdėje, veide galėjai įžvelgti svajonę, ilgesį, susimąstymą. Tokio rezultato mes ir siekėme. Žiūrovas iš renginio visada turi išeiti labiau paaugęs dvasine prasme, laimingesnis, ramesnis, gal net pailsėjęs. Ar gi ne toks, mūsų, kultūros darbuotojų, tikslas?

Po parodomosios ,,INMEZZO” programos, į sceną žengė vertinimo komisija bei renginio vedėja, Sintautų kultūros centro l. e. direktorės pareigas, Erika Bingelienė, tarti padėkos žodį bei paskelbti nugalėtojus. Taigi, komisijos sprendimu, ansamblių grupėje III vietą užėmė Kudirkos Naumiesčio kultūros centro mišrus vokalinis kvartetas (vad. A. Ubartaitė), II vietą – Jonavos kultūros centro moterų vokalinis ansamblis ,,Presto” (vad. S. Maslauskaitė), I vietą – Marijampolės kultūros centro vokalinis ansamblis ,,SAVITO” (vad. A. Burbulienė). Solo grupėje nugalėtojai pasiskirstė taip: III vieta atiteko Astai Grigaitienei, II vieta – Saimonui Palkauskui ir I vieta – Aušrai Ubartaitei. Nuoširdžiai sveikiname nugalėtojus!

Prizai: I, II ir III vietos tiek ansamblių, tiek solo grupėje apdovanotos diplomais, specialiai šiam konkursui menininko Andriaus Janulaičio pagamintomis statulėlėmis, kvepiančiomis muilo puokštėmis, atminimo dovanomis, bei piniginiais prizais. Likusieji apdovanoti padėkomis, atminimo dovanomis ir kvepiančiomis muilo puokštėmis.

O nusifotografavus, pasidžiaugus ir persirengus visų dalyvių laukė uždaras vakaras su maitinimu ir muzika.

Sekančią dieną, Sintautų kultūros centre ansamblių vadovams vyko muzikos terapijos seminaras ,,Muzika gydo” bei atvira pamoka visiems ,,Muzikinės kūrybos tobulumo link”.

Dėkoju visiems žiūrovams ir dalyviams, o ypač Lietuvos kultūros tarybai bei Šakių rajono savivaldybei: už tai, kad patikėjo a cappella muzikos festivalio – konkurso idėja, skyrė finansavimą ir palaikymą. Tikime šios idėjos tęstinumu ir perspektyva, tikime, kad šis renginys turės savo žiūrovą ir ateityje.

 

Iki kitų kartų!

Su geriausiais linkėjimais,

Erika Bingelienė